Nasz komentarz z konferencji Bitcoin Londyn 2012 opublikowany na portalu Puls Biznesu.

bits

Komentarz Eweliny Wojciechowskiej, Mateusza Drozda, Macieja Ziółkowskiego – studentów i redaktorów czasopisma „Kwadrans Akademicki” z UMK w Toruniu, a także uczestników ostatniej konferencji o Bitcoin w Londynie.

O rozwoju Bitcoin

Na potwierdzenie tezy, że Bitcoin powinien się wkrótce przyjąć wystarczy przytoczyć liczby z przemówienia jednego z deweloperów projektu – Jeffa Garzika. W inauguracyjnym roku 2009,  zanotowano 219 transakcji przy użyciu Bitcoinów, rok poźniej tych operacji było ponad 100 tys., a we wciąż trwającym 2012 – prawie 5 mln transakcji. Tony Gallippi, szef firmy Bitpay wdrażającej płatności Bitcoin ogłosił nawiązanie współpracy z tysiącem firm. Obecne obroty obsługiwanych przez nich transakcji, kształtują się na poziomie około 500 tys.  USD miesięcznie. Trzeba jednak zaznaczyć, że firma rozwija się tempie kilkudziesięciu procent w skali miesiąca.

Bitcoin bezpieczną walutą

Każda waluta służy do złych i dobrych celów. Zarówno polskie złotówki, dinary kuwejckie czy dolary amerykańskie z pewnością często używane są przez osoby, którym daleko jest do praworządności. Z tą tylko różnicą, że dolary czy złotówki stanowczo łatwiej ukraść czy podrobić. Bitcoinów nie da się sfałszować.  Zaletą Bitcoin jest to, że jest zdecentralizowany. Nikt nie ma nad nim całkowitej władzy.  Bitcoiny są cały czas produkowane – ale tylko do określonej, z góry ustalonej liczby, czyli do 21 milionów sztuk.

Polska się liczy

Co ciekawe, pod względem miesięcznych obrotów „bitcoinami”, Polska waluta plasuje się tylko za USA, strefą  euro (postrzeganą jako jeden „kraj” ze wspólną walutą), Wielką Brytanią, Kanadą, Chinami, i Australią. Jesteśmy zatem na 7. miejscu na świecie pod względem wolumenu transakcji. Wyprzedzamy m.in.: Szwecję, Brazylię, Szwajcarię i Rosję.

Polska edycja konferencji o Bitcoin odbędzie się na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Harmonogram i szczegóły konferencji zostaną wkrótce opublikowane na stronie Koła Naukowego PROGRES.

Cały artykuł:
http://tech.pb.pl/2667374,62296,bitcoin-waluta-przyszlosci