Cztery lata temu – w 2009 roku powstał projekt o nazwie Bitcoin. Jest to elektroniczna, niezależna od banków centralnych i rządów „waluta”.

Można ją przesyłać pomiędzy dowolnymi miejscami na świecie w których jest dostęp do Internetu. W najbliższych miesiącach może rozstrzygnąć się kwestia – czy Bitcoin pozostanie wyłącznie w sferze eksperymentu dla zaawansowanych informatyków i ekonomistów – czy też przyjmie się w szerszym zastosowaniu. W XXI wieku, gdy zakup dowolnego przedmiotu z innego kontynentu np. poprzez Ebay.com nie stanowi już najmniejszego kłopotu – problemem stała się kwestia dokonania szybkiej, nieodwracalnej płatności z możliwie minimalną prowizją. Bitcoin może być odpowiedzią na te potrzeby.

Bitcoin przetrwał już upadki kantorów, giełd na których handlowano tą „walutą” oraz ataki hakerów, które są przecież nieuniknione. Czy będzie on w stanie stawić czoła ciągle rosnącym i stawianym wobec niego wymaganiom – nie tylko technicznym oraz ekonomicznym ale tez prawnym i podatkowym? To okaże się już wkrótce.

Ten tekst ma na celu przedstawienie krótkiego podsumowania informacji, które dostępne są w różnych, głównie angielskojęzycznych źródłach – niestety nie zawsze w przystępnej i zrozumiałej formie.

Garść faktów na temat największej niezależnej „waluty”:

Bitcoin został udostępniony w formie otwarto źródłowej (open source) i oznacza to, że każdy może sprawdzić co zawiera kod programu.

Potwierdzaniem płatności w sieci Bitcoin zajmują się „koparki” czyli komputery o dużej mocy. Rywalizują one – który z nich pierwszy autoryzuje daną partię transakcji. Ten, który najszybciej dokona wymaganych obliczeń (zgodnie z ustalonym algorytmem) – otrzymuje w nagrodę 50 Bitcoinów.

28 listopada 2012 wartość tej nagrody zmniejszyła się z 50 do 25 Bitcoinów. Wszystko zgodnie z założeniami twórcy systemu – anonimowego twórcy, posługującego się pseudonimem: Satoshi Nakamoto, który z góry wyznaczył ilość Bitcoinów, jakie kiedykolwiek powstaną – na 21 milionów sztuk. Oprogramowanie zostało skonstruowane w taki sposób, iż nikt nie jest w stanie zmienić tych wartości. Dzięki niezaprzeczalnym prawom matematyki nie ma możliwości aby tego dokonać.

Płatności w Bitcoin można realizować między dowolnymi miejscami na świecie posiadającymi dostęp do Internetu. Średni czas pełnej autoryzacji to jedna godzina zegarowa, zaś informacja, że płatność została wysłana jest dostępna w sieci już po kilku sekundach.

Dnia 15 listopada 2012 – WordPress.com, czyli jeden 25 najczęściej odwiedzanych portali na świecie (wg rankingu Alexa.com) i światowy lider w dziedzinie systemów zarządzania treścią (w tym głównie blogów) zaczął akceptować płatności w Bitcoin. Uzasadniając tą decyzję Andy Skelton napisał: „PayPal blokuje dostęp ludziom z ponad 60 krajów, wielu operatorów kart kredytowych stosuje podobne obostrzenia. Niektórzy są blokowani z powodów politycznych, inni ze względu na większe ryzyko oszustwa, jeszcze inni z powodów finansowych. Bez względu jednak na powód, nie sądzimy by blogerzy z Haiti, Etiopii czy Kenii mieli mieć gorszy dostęp do blogosfery ze względu na problemy z płatnościami. Naszym celem jest wyzwolenie ludzi, a nie ich blokowanie.”

Pojawiły się już artykuły i opracowania na temat Bitcoin napisane przez ekspertów m.in. z: Microsoft, MIT, Oxford, Cambridge oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Informacje i raporty na temat tej cyfrowej „waluty” były publikowane przez takie instytucje i media jak: Europejski Bank Centralny, The Economist, Reuters, Forbes, a także The Guardian i BBC World Service.

Jedna z największych na świecie giełd wymiany Bitcoin – obok Mtgox.com to polska strona Bitcurex.com.

Źródła:

Click to access bitcoin.pdf

http://en.wikipedia.org/wiki/Bitcoin
http://en.blog.wordpress.com/2012/11/15/pay-another-way-bitcoin