ImageZgodnie z przewidywaniami i po prośbach (apelach?) wielu internautów – reddit.com akceptuje płatności w Bitcoin.

Reddit.com jest jednym z największych portali współtworzonych przez użytkowników, gdzie każdy może dodać „znalezisko” a pozostali oceniają je pozytywnie lub negatywnie przydzielając odpowiednio punkt na plus lub na minus – jest on odpowiednikiem (pierwowzorem) polskiego wykop.pl.

Najbardziej popularni według rankingu Alexa.com akceptanci BTC to aktualnie:
wordpress-logo-stacked-rgb
WordPress.com – platforma blogowa

Imagearchive.org – archiwum usuniętych lub tymczasowo niedostępnych stron internetowych

Powodem niejako konieczności akceptacji kolejnych, nowych form płatności poza standardowymi kanałami jak Western Union, przelew bankowy czy PayPal jest brak dostępności tych usług w pewnych krajach i dla milionów osób na całym świecie – które nie chcą podawać swojego numeru karty kredytowej czy logować się do banku poprzez przekierowanie z nie zawsze godnych zaufania stron. Bitcoin daje możliwość wykonania szybkiej płatności bez ryzyka utraty środków czy narażania się na różne nieprzyjemności czy wygórowane wymogi jakie wiążą się z korzystaniem z przestarzałych już kanałów płatności.ImageKarty kredytowe i płatnicze to produkty z pierwszej połowy ubiegłego wieku – czyli z czasów gdy nie było jeszcze nawet mowy o powstaniu internetu. Wynikają z tego pewne ułomności, które dyskwalifikują je od bycia „bezpiecznymi”. Sam numer karty wystarczy aby się nią posługiwać w Internecie – a to stanowczo nie określa jednoznacznie czy posługujący się nią w danym momencie jest jej prawowitym posiadaczem.

Image

Kilka podstawowych cech Bitcoinów:
1. Limitowana ilość – z góry określona na 21 milionów sztuk
2. Transparentność – wszystkie transakcje wykonywane w sieci Bitcoin są publiczne
3. Anonimowość – płatności odbywają się np. pomiędzy adresem „A” i adresem „B”.
Jednocześnie nie wiadomo, kim są właściciele tych adresów – chyba, że sami postanowią upublicznić swoją tożsamość.
4. Bezpieczeństwo – niezaprzeczalne prawa matematyki, dzięki którym żadnego Bitcoina nie można podrobić ani skopiować.
5. Decentralizacja – Bitcoin nie ma żadnej instytucji centralnej i jest obsługiwany przez komputery rozproszone po całym świecie.
6. Niezaprzeczalna własność – tylko posiadacz danego klucza prywatnego może wysyłać swoje Bitcoiny. Nikt nie może mu ich zabrać ani zablokować.
7. Praktyczność – przesyłanie Bitcoinów do osoby, która jest w innym kraju, na innym kontynencie – jest tak samo proste jak wykonanie lokalnej płatności do kolegi z tego samego miasta.
8. Racjonalizm i uczciwość – Bitcoin oparty jest na licencji MIT open source (otwarto źródłowej), co oznacza, że każdy ma prawo sprawdzić kod programu i zaproponować ulepszenia czy poprawki – które jeśli zostaną zaakceptowane przez 51% społeczności – zostaną wdrożone do działania.