Tagi

ImageW nocy z 11 na 12 marca 2013 Blockchain, czyli łańcuch bloków (zawierający historię wszystkich transakcji) TYMCZASOWO rozdzielił się na dwie części równolegle i niezależnie od siebie zapisujące tę historię – w wyniku niekompatybilności oprogramowania w wersji 0.7 i nowszej 0.8.

Co warto podkreślić – standardowi użytkownicy nie musieli ani nie muszą nic zmieniać ani aktualizować – wymagana była wyłącznie reakcja osób, których komputery (tzw. koparki) służą do autoryzacji płatności (za co otrzymują zapłatę). A oni i tak cały czas są i muszą być na bieżąco z poprawkami i komunikatami, jeśli chcą zarabiać pieniądze za swoją pracę.

Usterka została zauważona bardzo szybko (po 30 minutach od wystąpienia) i w pełni usunięta. [Zalecany czas oczekiwania na pełną autoryzację to oczywiście 1 godzina zegarowa.]
Programiści z całego świata czuwający nad funkcjonowaniem zdecentralizowanej waluty Bitcoin – jak widać trzymają rękę na pulsie i są w stanie zareagować 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a także w święta, sylwestra czy weekendy. Żaden bank na świecie nie jest w stanie zaoferować takiej ciągłości wykonywania transakcji i zatrudnić tylu osób do dbania i testowania swoich systemów.
ImagePo usterce, która miała miejsce developerzy Bitcoin mają „nauczkę”, aby przez jeszcze dłuższy czas niż dotychczas testować poprawki w oprogramowaniu przed ich opublikowaniem. A my, użytkownicy, mieliśmy możliwość zobaczyć jak szybko (i skutecznie) reagują oni na błąd który wystąpił w nowszej wersji.
[Szczegóły i dyskusja oczywiście na forum – bitcointalk.org oraz na stronie projektubitcoin.org] Polecam też polskie forum.bitcoin.pl.

Bitcoin jest eksperymentem unikalnym, pierwszym w swoim rodzaju. Nigdy dotąd nie było możliwości przesłać „wartości” z dowolnego miejsca w inne, na całej planecie tak, aby nikt nie mógł zablokować ani przechwycić transakcji.
ImageBitcoin to z pewnością nie jest waluta dla wszystkich. Jeśli wolisz korzystać ze złota albo być zdanym na łaskę i niełaskę banków – nie będziemy Cię namawiać. Sprzedaj swoje Bitcoiny i odinstaluj klienta albo usuń konto z blockchain.info.

ImageAle jeśli chcesz brać udział w eksperymencie niemal tak przełomowym jak wynalezienie Internetu i dającym niespotykane dotąd możliwości – pamiętaj aby z najwyższą starannością dbać o bezpieczeństwo swoich BTC i dywersyfikować zasoby.

Kurs Bitcoin po dość znacznym osłabieniu po odkryciu awarii – wrócił do poziomu około 140zł. (Giełdy: https://pln.bitcurex.com oraz https://mtgox.com)

„What doesn’t kill you makes you stronger.”