Tagi

, , , , , , , ,

Została opublikowana WAŻNA informacja, iż ograniczona zostaje minimalna wartość transakcji przesyłanej w Bitcoin. Od teraz będzie można wysyłać minimalnie 5430 satoshi, czyli 0.00005430 BTC.
(1 satoshi = 0.0000 0001 BTC).

newsbitcoinOgraniczenie zostaje wprowadzone z uwagi na „celowy SPAM” oraz dużą ilość „testowych” transakcji opiewających na mikro kwoty, które niejako „korkują/obciążają” protokół i sprawiają, że istotne, ważne transakcje są autoryzowane (przez koparki) dużo wolniej.

Zmiana wymusza pewne DROBNE zmiany na kasynach, stronach hazardowych i takich, które rozdają Bitcoiny za darmo. Od teraz będą musiały rozdawać minimalnie większe ilości BTC i akceptować wyłącznie większe wpłaty.

Normalne transakcje, jak np. zakup książki czy zapłata za miejsce na serwerze będą przebiegały sprawnie i poprawnie, jak dotychczas.

Moim zdaniem zmiana słuszna i jak najbardziej ją popieram.

Jeśli, dzięki hiperinflacji walut papierowych (która nastąpiła w Polsce już dwukrotnie*) 5430 satoshi to będzie „za jakiś czas” znacząca ilość pieniędzy – deweloperzy Bitcoin wprowadzą aktualizację, zmniejszającą minimalną wartość transakcji do np 1 czy 5 satoshi. Nie stanowi to żadnego problemu.

Zaś w chwili obecnej, gdy 5430uBTC = zaledwie 0,007 USD, czyli nieco ponad 2 grosze – zmiana jest istotna, aby zapewnić sprawne funkcjonowanie protokołu Bitcoin i uniknięcie tysiecy „mało sensownych” mikro transakcji.
ImageWarto pamiętać, iż w Bitcoin nic nie jest „oficjalne”, nic nie jest „przymusowe” ani „nakazane”.
Jeśli ktoś uważa powyższą decyzję za niesłuszną lub błędną – może korzystać ze starszej wersji oprogramowania, która umożliwia wysyłanie tak małych ilości jak wartości poniżej 0.00005430 BTC.

Większość społeczności Bitcoin nigdy nie zgodzi się na zmiany, które obniżyłyby przydatność czy funkcjonalność Bitcoin. Jeśli ktoś nie zaakceptuje jakiejkolwiek zmiany, albo ma pomysł na lepszą – może się odłączyć – droga wolna. Jeśli przekona 51% to „jego wersja” Bitcoin będzie tą „bardziej słuszną”. Satoshi wymyślił i zaproponował protokół. Każdy może z niego korzystać tak, jak uważa to za stosowne.
Aby zawsze być na bieżąco – zaleca się korzystanie z najnowszej wersji oprogramowania Bitcoin albo używanie – po zapoznaniu się z podstawowymi procedurami bezpieczeństwa – Blockchain.info (portfel online open source, nie wymagający żadnej instalacji).

bitcoinJa osobiście pozostaję w głównym „nurcie” Bitcoin i przed 15 maja 2013 instaluję nową wersję oprogramowania z najbardziej „oficjalnej” strony internetowej BTC, czyli www.bitcoin.org.

Szczegółowe informacje o wprowadzonej „drobnej” ale WAŻNEJ zmianie:
WARNING! Bitcoin will soon block small transaction outputs

https://bitcointalk.org/index.php?topic=196138.0

ImagePolecam ciekawy artykuł:
Four years and $100 million later, Bitcoin’s mysterious creator remains anonymous. We still don’t know who invented Bitcoin. But we do know he’s rich.
I z pewnością na to zasłużył/zasłużyli. Stworzyli bowiem usługę płatności, dzięki której mamy możliwość – po raz pierwszy w historii świata – przesłać niemal dowolną sumę pieniędzy – innej osobie w wybrane przez nas miejsce na świecie. I nikt nie jest w stanie takiej płatności zablokować ani ukraść. W mojej ocenie „atakującym” łatwiej włamać się na konto w tradycyjnym banku, niż przełamać zabezpieczenia Bitcoin. Thank you, Satoshi!
http://www.theverge.com/2013/5/6/4295028/report-satoshi-nakamoto

———————————————————————–
*Hiperinflacja, cytat:
Polskę hiperinflacja dotknęła dwukrotnie. Pierwszy raz – kilka lat po odzyskaniu niepodległości, po 1918; drugi raz w latach 80. XX wieku.
źródło:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Hiperinflacja