Tagi
bitcoin, bitcurex, górnicy, komputer, konferencja, kopanie, koparki, kwantowy, mining, mtgox, nasa
– Koparki, które autoryzują transakcje wykonywane w BTC (od kilkunastu miesięcy) stanowią najmocniejszy superkomputer na świecie.
Sieć koparek jest 8 razy mocniejsza niż 500 TOP najlepszych supermaszyn:
źródło:
http://www.geek.com/news/bitcoin-mining-network-8x-faster-than-top-500-super-computers-1554946/
Innymi słowy – gdyby podłączyć obecne 500 najmocniejszych „komputerów” należących m.in. do NASA czy Google – uzyskałyby one nie więcej niż 15% całej mocy obliczeniowej sieci Bitcoin. Dla porównania ASICMINER ma około 19% tej mocy. Sporo.
Warto w tym miejscu podkreślić, iż funkcja skrótu SHA256 i cały algorytm, który obliczany jest na potrzeby BTC – to bardzo specyficzne, konkretne działania. [Ich sens i przydatność została wyjaśniona TUTAJ]. Niewykluczone, że komputery kwantowe (które w zasadzie JUŻ istnieją) – do innych niż Bitcoin działań matematycznych będą nadawały się doskonale. Jednakże żadna maszyna, która istnieje na naszej planecie nie jest obecnie (zgodnie z moją wiedzą) w stanie zagrozić Bitcoinowi.
Pamiętajmy, że Bitcoin to głównie IDEA. To koncept taki jak TOR, Napster czy BitTorrent. Jeśli nawet Bitcoin kiedyś zostałby zdelegalizowany bądź wyłączony z użycia w 1 czy kilku krajach – istnieją przecież inne, mniejsze „kryptowaluty” – Litecoin czy Namecoin. Można nimi handlować na https://btc-e.com/
Jeśli Bitcoin zostałby „zablokowany/zakazany” (w co wątpię) – to na pewno pojawi się, nowy, lepszy, mocniejszy, bezpieczniejszy i bardziej dopracowany – „…coin”.
– Kolejne Avalony 65gh/s (Bitcoin ASIC) w rękach klientów:
źródło i zdjęcia:
https://bitcointalk.org/index.php?topic=146451.msg2186869#msg2186869
– W Stanach Zjednoczonych odbywa się konferencja Bitcoin 2013 organizowana przez Bitcoin Foundation.
Relacja z wydarzenia:
http://codinginmysleep.com/bitcoin-2013-conference-day-1/
Materiał wideo:
http://www.ustream.tv/channel/flippro?utm_campaign=ustre-am&utm_source=12122863&utm_medium=social
– W niektórych mediach czy na forach internetowych pojawiają się zabawne i nieprawdziwe informacje, jakoby „konto bankowe Mtgox zostało zablokowane”.
Otóż zablokowane zostało konto należące do Mtgox – w firmie Dwolla (nieco podobnej do PayPal) – ze względu na nakaz Homeland Security. To nie znaczy, że nie można wpłacać ani wypłacać pieniędzy do Mtgox ani, że Mtgox przestanie funkcjonować. Osobiście jednak ODRADZAM korzystanie z ich usług. Czekam na przelew od nich od około 20dni i jestem z tego jak można się domyślać bardzo zadowolony.
Natomiast POLECAM Bitcurex – szybkie, sprawne przelewy, dobry kontakt. Nic dodać nic ująć. Wiele razy na moim blogu odradzałem Mtgox – i teraz tylko się utwierdzam w tym, że miałem rację.
źródło:
http://betabeat.com/2013/05/department-of-homeland-security-shuts-down-dwolla-payments-to-and-from-mt-gox/
Ale jak „humanista wypowiada się o fizyce jądrowej” to może przecież pomylić protony z neutronami. Tak samo „fachowiec” z TV może pomylić konto bankowe z kontem w firmie Dwolla oferującej usługi płatnicze. Mała różnica, prawda? Kto by tam sobie zawracał głowę szczegółami.
– Wiele osób pyta mnie co sądzę o firmie BFL Buttefly Labs, która obiecuje „cuda na kiju”. Otóż zamówiłem u nich ASIC około września 2012 i nadal czekam. Nie polecam nikomu. Szybka dostawa, prawda? Równie dobrze mogliby sprzedawać latające samochody.
Wiem, że kilka sztuk dostarczyli. Ale mają setki jeśli nie tysiące niezadowolonych klientów, do których nie wysłali ASICów i może nigdy nie wyślą? Nie to, co ASICMINER – od nich ASICa otrzymaliśmy po kilku dniach od zamówienia.
– Bankomaty Bitcoin „coraz bliżej”:
– Artykuł o Bitcoin jest jednym z 35 najczęściej czytanych na Wikipedii.
źródło:
http://stats.grok.se/en/top
—————————————————————————————
Informacje dodatkowe:
Podkreślam, że wszystko co publikuję na blogu stanowi wyłącznie moją własną opinię na dany temat. Nie są to żadne rekomendacje inwestycyjne. Każdy sam podejmuje decyzje i sam jest odpowiedzialny za swoje pieniądze. Jeśli nie poświęci się wystarczająco dużo czasu na zrozumienie po co istnieje i jak działa Bitcoin – nie powinno się „inwestować” ani grosika!
Istnieje możliwość zakupu udziałów w firmie ASICMINER (której sam jestem udziałowcem).
Osoby zainteresowane wspólnym zamówieniem mini koparek – ASIC USB 300mh/s proszę o kontakt mailowy. Ze względu na cło i inne opłaty cena będzie wynosić około 2.5 btc za sztukę.
Kontakt ze mną: blogsatoshi (at) gmail (dot) com
Wraz z kolegą Łukaszem organizujemy szkolenia z Bitcoin. Dla firm i dla osób prywatnych. Szczegóły:
https://satoshi.pl/2013/04/12/szkolenie-z-bitcoin-wyklady-szkolenia-i-prelekcje-o-cyfrowych-zetonach-i-wirtualnych-walutach/
„Gdy raz wszedłeś do krainy czarów, już nigdy nie będziesz szczęśliwy poza nią.” – cytat pochodzi z książki „Miliardy, miliardy” jednego z moich ulubionych autorów, profesora astronomii i nauk kosmicznych Carla Sagana
Na wykopie wywiązała się ciekawa dyskusja pod tytułem – OGROMNĄ moc obliczeniową używaną do autoryzacji transakcji można by zastosować do wielu „lepszych” i „ciekawszych” projektów jak choćby Folding@home czy Predictor@home, które zajmują się szukaniem życia pozaziemskiego czy lepsze poznanie struktury DNA, mogące się przyczynić do uleczenia wielu chorób. Otóż po lekturze książek prof. Sagana wiem, że odpowiedź brzmi NIE. Projekty wskazane wyżej są fantastyczne. Na prawdę warto je realizować i jak najbardziej je popieram! Jednakże Bitcoin jest czymś więcej. Po raz pierwszy w historii ludzkości mamy możliwość przesłania niemal dowolnej kwoty pieniędzy do innej osoby w wybranym miejscu na świecie. Wszystko wskazuje na to, ze projekt/idea Bitcoin odniesie ogromny sukces – a osoby w niego zaangażowane – już wkrótce – będą mogły wspierać SETI, Folding czy Predictor swoimi komputerami, doświadczeniem i pieniędzmi zarobionymi właśnie dzięki BTC. Nikt wcześniej nie był w stanie umożliwić wykonania przelewu z Hong Kongu do Buenos Aires w kilka sekund, bez sporych kosztów i bez możliwości ingerencji czy zablokowania takiej płatności. Udało się to grupie osób pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. I to właśnie Bitcoin jest najlepszym i najbardziej sensownym projektem wymagającym obliczeń rozproszonych. A fakt, że koparki BTC stanowią najmocniejszy superkomputer na świecie jest na to najlepszym dowodem.
czemu na bitcurex btc są tańsze o około 8%?
bitcurex – 358
mtgox – 388
czy cena jest zdyskontowana przez niedogodności z jakimi się wiąże czekanie na przelew z mt gox?
Tak, cena jest zdyskontowana przez te „drobne” niedogodności.
Mtgox – można się nie doczekać.
Bitcurex – przelewy w 1 dzień.
to się przenoszę na bitcurexa. 8% taniej to jak w promocji
Miałbym pytanie jakie inne modele ASIC są dostępne oprócz tych mini usb?
jaki jest powód problemów mtgox z wypłatą pln do polski? do jakich banków/państw wypłacają pieniądze szybciej? lub może chodzi o samą walutę?
„Na wykopie wywiązała się ciekawa dyskusja pod tytułem – OGROMNĄ moc obliczeniową używaną do autoryzacji transakcji można by zastosować do wielu “lepszych” i “ciekawszych” projektów jak choćby Folding@home czy Predictor@home, które zajmują się szukaniem życia pozaziemskiego czy lepsze poznanie struktury DNA, mogące się przyczynić do uleczenia wielu chorób.”
Dlaczego nie upiec dwóch pieczeni na jednym ogniu? Czemu liczyc bezsensowne hashe skoro można by liczyć coś co ma sens i może pomóc ludzkości, już nie mówię o jakiejs pozaziemskiej cywilizacji, ale projektowanie lekow, obalanie/dowodzenie hipotez, albo znajdowanie optymalnych skladow substancji czy parametrow urzadzen. Juz w tej chwili sa wykorzystywane do tego komputery a najwazniejsza barierą jest moc obliczeniowa. Przecież bez problemu tych wyliczeń można by użyć do potwierdzenia transakcji. Wyjaśni mi ktoś dlaczego Satoshi Nakamato wybrał bezużyteczne hashe?
Otóż dlatego, że SHA256 czyli hashe, które są liczone w Bitcoin to jedyny (możliwy i dostępny na dziś) sposób aby autoryzować transakcje – bez możliwości ich cofnięcia czy zmiany.
Projekty typu Folding czy Predictor cechują się tym, że szuka się rozwiązania, które w domyśle ma być w końcu znalezione i projekt się zakończy. W Bitcoine jest inaczej. Tutaj nie rozwiązanie jest celem – a istnienie systemu płatności. Odpowiadając wprost – nie dało się połączyć tych projektów.
Uważam, że Bitcoin jest zrobiony najlepiej jak mógł zostać zaprogramowany. Do dziś nic go nie przebiło i długo nie przebije.

Sens hashy, czyli obliczeń dzięki którym działa największa i najlepsza usługa płatności na świecie jest wyjaśniony tu:
http://www.wykop.pl/link/1493777/jak-dziala-bitcoin/
i tu:
Oczywiście rozumiem sens hashy jako narzędzie do autoryzacji transakcji, ale nadal nie rozumiem dlaczego nie można zrobić tego lepiej.
Nie znam projektów Folding czy Predictor dlatego nie będe się do nich odnosił. Za to mogę powiedzieć, że w większości tego typu projektach nie chodzi wprost o znalezienie rozwiązania najlepszego, gdyż te może być miliony lat za osiągami wszystkich współczesnych komputerów razem wziętych. Chodzi natomiast o to żeby jak najbardziej zbliżyć się do rozwiązania najlepszego, innymi słowy znaleść w miarę dobre rozwiązanie, to znaczy lepsze od znalezionego do tej pory. To już wg mnie daje możliwość zastosowania przy potwierdzaniu transakcji. Podam przykład: załóżmy, że mamy cel opracowania silnika do statku kosmicznego, który ma tysiące parametrów i chodzi o ich odpowiedni dobór tak aby silnik najlepiej działał oraz mamy program symulujący jak działał by taki silnik przy zadanych parametrach. Ktoś znajduje jakieś rozwiązanie brawo rozwiązał pierwszy blok. Kolejna osoba znalazła rozwiązanie lepsze od poprzednika, brawo mamy następny rozwiązany blok. Z czasem znajdowanie kolejnych bloków byłoby coraz trudniejsze i potrzebowało by coraz więcej mocy obliczeniowej. Brawo – mamy walutę ! 😀 … i coraz lepszy projekt silnika 😀 .
Czasem rzeczywiście chodzi o znalezienie konkretnego rozwiązania, np przy obalaniu hipotezy wystarczy znaleść jeden kontrprzykład. Myślę, że to nie jest problem jeśli się do tego odpowiednio podejdzie. Posłużę się prostym do zrozumienia przykładem :
Szukamy konrprzykładu do obalenia hipotezy collatza : http://pl.wikipedia.org/wiki/Problem_Collatza . I tutaj wystarczy udowodnić, że się sprawdza konkretną liczbę. np dodając do każdego bloku ciąg sprowadzający tę liczbę do jedynki i wtedy znajdowanie hasha na podobnej zasadzie jak się szuka w bitcoinie. Ale powstaje pytanie co zrobić jak się już znajdzie ten kontrprzykład, można albo umieścić w kolejce następny problem do rozwiązania albo rozwiązywać ich wiele jednocześnie.