Tagi

, , , , ,

Podczas wywiadu, którego udzielałem ostatnio dla Radia Na Fali (materiał będzie dostępny już wkrótce) – jeden ze słuchaczy zadzwonił do studia i zadał pytanie:
„Czy w Bitcoin możliwa jest anonimowość?”.
Po usłyszeniu mojej odpowiedzi, że jest trudna do uzyskania – ale możliwa – próbował przekonać mnie oraz prowadzącego audycję, że wręcz przeciwnie, że „zawsze zostaje jakiś ślad”.

Jak to powinno wyglądać w teorii:
a) Bitcoiny kupione osobiście za gotówkę na jednorazowy, nowy, świeżo wygenerowany adres BTC (nigdy wcześniej nie używany)
b) Bitcoiny wykopane (uzyskane jako zapłata za autoryzację transakcji w sieci)
c) Bitcoiny zakupione poprzez Bitcurex lub Bitstamp – poprzez sieć anonimizującą np. TOR czy usługę typu VPN [jak na przykład oferowana za Bitcoiny SecurityKISS].

ImageW praktyce – jest o wiele prościej. Dziś podczas przeglądania portalu ogłoszeniowego Localbitcoins – natrafiłem na bardzo ciekawie skonstruowaną i dobrze pomyślaną ofertę. Jej autor błędnie i zupełnie niepotrzebnie sugeruje, że osoba kupująca Bitcoiny miałaby cokolwiek ukrywać przed Urzędem Skarbowym. Stanowczo lepiej zapłacić te max 19% podatku niż narażać się na kłopoty czy nieprzyjemności jak konfiskata 75% dochodu. Poza tym – ktoś z jego klientów może przecież pochodzić z któregoś z rajów podatkowych [gdzie podatek dochodowy nie występuje], takich jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Kajmany, Bahrain, Bermudy, Andora czy Księstwo Monako. Albo nawet być obywatelem polskim rezydującym (czy podmiotem gospodarczym, zarejestrowanym) i opłacającym swoje podatki w którymś z tych państw.

Pozwolę sobie zacytować treść owego ogłoszenia:

Jesteś z Trójmiasta i chcesz kupić bitcoiny za gotówkę, aby być całkowicie anonimowym posiadaczem najpopularniejszej kryptowaluty? – żadnych przelewów
– osobista sprzedaż za gotówkę
– koszt całkowity = 1,05 x (cena BTC po aktualnym kursie z pln.bitcurex.com) + 20 PLN

Jak to działa? Cała komunikacja z mojej strony odbywa się za pośrednictwem TOR’a, co i Tobie radzę zrobić – pl.wikipedia.org/wiki/Tor_(sieć_anonimowa). Maile proszę wysyłać jedynie z poczty Tor Mail. Po ustaleniu warunków transakcji, już jako osoba fizyczna, zakupię odpowiednią ilość BTC na giełdzie bitcurex po czym w ustalonym miejscu i czasie dokonamy wymiany. Tym sposobem WIELKI BRAT będzie tylko wiedział, że ktoś gdzieś kupił kiedyś jakąś ilość bitcoinów, ale już nie będzie w stanie powiązać tej kwoty z Tobą.

źródło: bitcoinowyslup.jimdo.com

Jak widać w tym przypadku – Ludzka pomysłowość nie zna granic. A wszelkie ograniczenia i nadmierna ilość (często sprzecznych ze sobą przepisów) prowadzą wyłącznie do szczególnego i przyspieszonego rozwoju nieokiełznanej kreatywności. 🙂

Image