Tagi

, , , , , , ,

„Perspektywy BTC

Bitcoin to też dopiero początek nowej, globalnej sieci czy platformy finansowej. Korzyści z jej funkcjonowania mogą być również ogromne – wracając do kwestii Western Union i rosnącej przewagi BTC w globalnych transferach, to ich wielkość jest szacowana na 70 mld USD rocznie. Sygnalizuje to dwie rzeczy:
1) najwięksi gracze będą walczyć o zachowanie zysków,
2) system Bitcoina może generować ogromne oszczędności i podnosić konkurencyjność najuboższych regionów świata, jednocześnie przyspieszając i ułatwiając rozwój gospodarczy.”
Image
[…]

„Zagrożenia dla Bitcoina

Mówi się, iż Bitcoin to kolejna bańka spekulacyjna i instrument prania brudnych pieniędzy. Jest to dosyć karkołomna konstrukcja logiczna. Za Stacy Herbert stwierdzić można, iż przed prawdziwymi „bańkami” nikt jakoś nie ostrzega, co pokazał rok 2008. Podobnie przedstawia się sytuacja z mitem o braku regulacji BTC – jest to tylko forma narracji, nie oddająca stanu faktycznego. Za Andreasem M. Antonopoulosem powiedzieć można, że Bitcoin jest regulowany przecież przez algorytm zamiast rządowych biurokratów, a przez to nie da się go skorumpować. To więc uwiarygodnia go w kontekście różnego rodzaju ograniczających inicjatyw prawno-legislacyjnych bankrutujących państw. Trudno się też nie zgodzić z Antonopoulosem w jego ocenie istoty spekulacji – prawdziwe „bańki” nie wracają do wcześniejszych poziomów czterokrotnie…

Nawet ostatnie wydarzenia związane z chińskimi zabiegami prawnymi względem BTC, potwierdzają coś zupełnie innego, niż chce tego większa część komentatorów. Chińskie władze nie uznały Bitcoina za walutę, ale jako dobro inwestycyjne – taka formuła, tak jak w przypadku ostatnich wypowiedzi na ten temat polskiego Ministerstwa Finansów, pozwala na odcięcie się rządu od potencjalnych interwencji czy „ratowania” inwestorów. Nie ma w tym nic złego. Spadki i wahania na giełdach BTC pokazują, że jest to jak najbardziej w pełni rynkowy proces (co trudno powiedzieć o światowych rynkach finansowych), który z racji swoich obecnych stosunkowo niewielkich rozmiarów reaguje intensywniej na panikę. Trzeba pamiętać, że jest to też prekursor nowatorskich trendów i rozwiązań, które na naszych oczach się krystalizują i krzepną. Natomiast nagłówki medialne tylko ten proces wspierają i wcale nie paradoksalnie wzmacniają pozycję, status i zaufanie do wirtualnej waluty. Poza tym, dzięki mediom, wzrasta świadomość społeczności międzynarodowej na wydarzenia związane ze stanem gospodarki i polityką państw.

Jeśli chodzi o zarzuty prania brudnych pieniędzy, to na znacznie większą skalę robią to światowe i prestiżowe instytucje finansowe i nikt jakoś nie chce wyciągnąć z tego żadnych wniosków. Jeden z największych amerykańskich banków Wachovia, obecnie wchodzący w skład Wells Fargo, został ukarany za zaniedbanie ograniczeń dla prania brudnych pieniędzy przy transferach realizowanych przez meksykańskie kartele narkotykowe na kwotę 378,4 mld USD (niemal 1/3 PKB Meksyku) – całkowita suma kar dla banku to 160 mln USD. Taka kwota nie stanowiła nawet 2% zysku banku za 2009 rok, czyli 12,3 mld USD. Brytyjski bank HSBC prał pieniądze idące tylko na przestrzeni lat 2001-2010 w setki miliardów dolarów nie tylko dla karteli narkotykowych, Iranu, Kuby czy Sudanu, ale i dla organizacji terrorystycznych, takich jak Hezbollah, finansowanych m.in. z Arabii Saudyjskiej, co potwierdzają oficjalne dokumenty i raporty amerykańskich służb – pracownicy banku narazili Stany Zjednoczone i ich sojuszników na zagrożenia terrorystyczne. Kara 1,92 mld USD, to nawet nie 1% zysków.”

Cytowane fragmenty pochodzą z:
http://www.defence24.pl/analiza_bitcoin-nowym-elementem-geoekonomicznego-status-quo
Gorąco polecam cały wpis.

p.s.
Trochę statystyk BTC
http://www.bitcoinpulse.com

I coś dla Libertarian:
http://www.indiegogo.com/projects/liberty-me–2