Tagi

, , , , , , , , , , , , ,

W epoce, gdy zaawansowanym użytkownikiem komputera (TOR, PGP, VPN, BTC) jest raczej ktoś w wieku lat 10 może 20, niż ktoś po trzydziestce/czterdziestce – muszę przyznać, że miałem szczęście urodzić się we właściwym czasie.

Pamiętam bowiem sukces i klęskę Napstera. Sukces i klęskę egold. Gdy doświadczyłem i zrozumiałem czym jest BitTorrent – nie potrafiłem jeszcze (niestety!) wyobrazić sobie jakie będą jego następstwa.
Otóż naśladowcą, godnym swojej roli okazuje się być dopiero Bitcoin. Struktura tej sieci uniemożliwia przede wszystkim jej unieruchomienie czy zniszczenie przez jeden podmiot, podejmujący decyzje w sposób arbitralny (i bardzo często niewłaściwy, błędny). Innymi słowy, tak jak BitTorrenta, tak samo Bitcoina nie można zniszczyć ani wyłączyć (a przynajmniej nie da się tego zrobić w łatwy sposób). Wyłączenie całego Internetu na planecie spowodowałoby gorsze skutki i było przyczyną większych problemów niż to, że ktoś nie może wysłać swojego przelewu w BTC 🙂

Dlaczego o tym piszę?

Gdyż uważam, że słowem roku 2014 powinna być DECENTRALIZACJA.

Londyńska konferencja CoinSummit tylko mnie w tym przekonaniu utwierdziła.

Atmosfera

Wyczuwało się, że wszyscy na coś czekają. Wielu wydawało się czekać na prezentację startupów, inni chcieli usłyszeć wycenę Bitcoina pod koniec 2014/2015/2020 (sic!) roku.
Byłem o to zresztą wielokrotnie pytany. Zazwyczaj odpowiadałem, że to nie Bitcoin będzie wart 1 000 000 USD, tylko to dolar tak mocno się osłabi. Wystarczy, że za jednego Bitcoina nabyć można będzie uncję złota, a później kilka uncji. 🙂

Ludzie

Uczestnikami konferencji było około 200 osób. Pasja, wizja, radość, marzenia, wspólne niedowierzanie w to jak obecny system oparty na pustym pieniądzu fiducjarnym może tak długo funkcjonować? Fantastyczni ludzie, którzy każdego dnia sprawiają że Bitcoin zmierza w dobrym kierunku i staje się coraz bardziej popularny. To na prawdę świetna decyzja aby wybrać się choć na jedną konferencję każdego roku. Od pierwszej na której byłem w 2012, przy kursie za Bitcoin rzedu 30-40zł do dziś, gdy jest on wart około 1800zł wiele się zmieniło. I nie chodzi tu tylko o cenę. Chodzi o jakość. Ilość miejsc akceptujących, bankomaty BTC, nowe biznesy, nowe pomysły wdrażane w życie. To wszystko sprawia, że z optymizmem powinniśmy patrzeć w przyszłość. Cyfrowe waluty są faktem i zostają z nami na dłużej.

sala

Przykłady decentralizacji i ciekawych projektów społecznościowych
Uber
http://blog.kurasinski.com/2014/07/latajace-samochody-kontra-salatka-z-kickstartera/
http://fakty.tvn24.pl/fakty-ekstra,52/aplikacja-ktora-wywoluje-protesty-uber-wkrotce-takze-w-polsce,447288.html

(Swoją drogą protesty taksówkarzy przypominają trochę protesty producentów świeczek w obliczu nadchodzącej elektryfikacji)

Monkeyparking
http://www.spidersweb.pl/2014/06/monkeyparking.html

Komiks o Bitcoinie / o Satoshi Nakamoto

 

Ważne wątki
Toczyła się dyskusja na temat 51% mocy sieci
Nie ma jeszcze jednoznacznej konkluzji, ale wygląda na to, że wydobycie BTC będzie się profesjonalizowało, tak długo aż zostanie dwóch, trzech dużych graczy. Czyżby miała się powtórzyć historia Coca-Coli i Pepsi?
http://www.coindesk.com/coinsummit-day-two-mining-superpowers-51-challenge/

Przyjazne miejsca dla Bitcoin na świecie?

Może wyspa Jersey?
http://bit.coin.je/

Stany Zjednoczone i Unia Europejska z pewnością nie są miejscami wymarzonym dla zwolenników BTC
To, w jakim kierunku zmierza UE/USA dobrze oddaje ten wpis:
http://slomski.us/2014/06/27/konspira/

10decentral_comm

Złote myśli:

„To, że ktoś pracował dla Google wcale nie oznacza, że on wie w jakim kierunku pójdzie Internet czy jaka decyzja będzie właściwa. Być może pracował jako młodszy asystent sprzedaży?.”

„Biznesy Bitcoinowe i internetowe to nie są biznesy oderwane od rzeczywistości. Podstawowe realia pozostają niezmienione.”

„Nikt nie chce płacić 4% prowizji za przyjmowanie pieniędzy, przesyłanie i wymianę walut. Ludzie i banki muszą zrozumieć że czas na Bitcoin.” 

Matthew Roszak: „Gdy po raz pierwszy użyłem Bitcoin poczulem się tak jak wtedy gdy zobaczylem pierwszy komputer a pozniej pierwszy telefon komórkowy. To uczucie, gdy nadchodzi nowa technologia za każdym razem jest takie samo.”

 

Projekty, które moim zdaniem warto obserwować w najbliższym czasie:

swarmcorp.com

ethereum.org

Ale o tym już innym razem 🙂