Tagi

, , , , , , , , , , , ,

W najgorszym możliwym momencie, czyli gdy została wprowadzona blokada przepływu kapitału i nałożone limity wypłat z bankomatów 60eur/dzień/konto PayPal przestał oferować swoje usługi w Grecji.

Faktyczny limit w wielu bankomatach wynosi jeszcze mniej, czyli 50 euro z powodu braku łatwej dostępności pieniędzy o niższych nominałach. Operatorom tych maszyn najłatwiej jest załadować je 50-tkami.

Co ciekawe jak podaje Bankier.pl:
„Grecki bank centralny dysponuje technologią pozwalającą drukować banknoty euro, jednak podjęcie takiego kroku bez porozumienia z EBC stanowiłoby jawne naruszenie zasad unii monetarnej.

– Gdyby Bank Grecji rozpoczął drukowanie euro bez uzgodnienia tego z EBC, byłby to taki sam krok, jak gdyby zdecydowali się drukować dolary amerykańskie czy franki szwajcarskie – obrazuje sytuację „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.”

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Grekom-konczy-sie-gotowka-ale-jej-nie-dodrukuja-7268764.html

Banki w Atenach zostaną otwarte najprawdopodobniej we wtorek, czyli pozostaną zamknięte przez całe 8 dni. Ta sytuacja bardzo mocno obrazuje jak łatwo jest kontrolować obywateli i w ogromnym stopniu podważa zaufanie do rządów i instytucji finansowych będących przecież nazywanymi „instytucjami zaufania publicznego”.

People stand in a queue to use ATMs of a bank in central Athens, Sunday, June 28, 2015. Greece is anxiously awaiting a decision by the European Central Bank on whether to increase the emergency liquidity assistance banks can draw on from the country's central bank. (AP Photo/Thanassis Stavrakis)

Kolejka do bankomatu w Grecji (AP Photo/Thanassis Stavrakis)

Mocny cios Grecji zadał PayPal wstrzymując wszelkie operacje w tym kraju. A to przecież firma która oferuje przecież „szybkie i bezpieczne płatności”.
Widać jak szybkie i bezpieczne one są gdy pojawiają się jakiekolwiek problemy czy zawirowania na rynku finansowym.

Warto w tym miejscu podkreślić, że żaden rząd ani żadna instytucja na świecie nie jest w stanie zablokować płatności w Bitcoin, gdyż jedyne prawa jakim podlegają cyfrowe waluty to prawa matematyki.

http://qz.com/444188/paypal-no-longer-works-in-greece-and-why-that-matters/

Przedsiębiorcy ze świata Bitcoin zupełnie inaczej podchodzą do tej sytuacji – wyciągając do greków pomocną dłoń. Przykładem jest polska firma Bitcurex, która zwalnia wszystkich obywateli Grecji z opłat transakcyjnych od zakupów bitcoinów na giełdzie:
https://bitcurex.com/article/9468667-no-fees-for-greece/

greeeceatm