Tagi

, , , , , , , , , ,

Ruszył w pełni funkcjonalny TESTnet OpenBazaar, czyli działająca i pozwalająca dokonywać zakupów niemożliwa do ocenzurowania wersja Allegro czy eBaya.

https://openbazaar.org

Najważniejsze cechy:

  1. Płatności tylko w bitcoinach
  2. Brak możliwości usunięcia/zablokowania systemu przez kogokolwiek
  3. Nie można ustalić tożsamości sprzedających ani kupujących
  4. Nie można zabronić skutecznie sprzedaży czegokolwiek
  5. Działający system escrow = pieniądze wysyłane są do wybranego przez strony transakcji pośrednika. Sprzedający wysyła produkt np. zakazaną w danym kraju książkę. Gdy kupujący otrzyma przesyłkę pośrednik uwalnia płatność.
    Aby uniemożliwić oszustwa możliwy jest model gdzie obie strony transakcji wpłacają dwukrotność wartości transakcji jako depozyt do zaufanego pośrednika = zatem gdy któraś ze stron postanowi oszukać obaj stracą podwójnie. Duża motywacja do uczciwości jednym zdaniem.

Bardzo ciekawy projekt, który pozwala przede wszystkim:
– sprzedawać i kupować najcenniejsze aktywo XXI wieku = informację
– oferować legalne usługi które z różnych rozmaitych przyczyn – od zwyczajów po religię przez wojnę aż po błędy prawne czy błędy w interpretacji nie są możliwe do zaoferowania w danym kraju – a można je bez problemu kupić w innym. Czyli leki bez recepty, karty SIM, telefony na kartę, produkty przedpłacone, dekodery, urządzenia szyfrujące, programy komputerowe czy zaawansowane urządzenia elektroniczne, których nie sposób zakupić w tradycyjnych sklepach.