Tagi

, , , , , , , , , , ,

Pełne dane osobowe każdego obywatela Meksyku mającego prawa wyborcze były dostępne online w bazie danych umieszczonej w Chmurze Amazon – bez jakiegokolwiek hasła czy zabezpieczenia.

mexico_pc

14 kwietnia 2016 badacz bezpieczeństwa IT – Chris Vickery zauważył na serwerach Amazona źle skonfigurowaną bazę MDB z pełnym dostępem do:
– imienia, drugiego imienia i nazwiska
– adresu zamieszkania
– daty urodzenia
– nazwisko panieńskie matki
– nazwisko ojca (w krajach latynoamerykańskich można używać 1 lub 2 nazwisk)
– wykonywanego zawodu
– numeru wyborcy
czyli łącznie aż 132 GB plików zawierających dokładne dane 93,424,710 osób uprawnionych do głosowania w Meksyku, stanowiące 78% wszystkich mieszkańców tego kraju. Mogą one niestety posłużyć do wielu wyłudzeń i oszustw – nie tylko w internecie ale również w tym zupełnie realnym – fizycznym świecie.

Screen Shot 2016-04-25 at 21.42.55

Po tym jak w pierwszym kwartale 2016 roku w Internecie pojawiły się pełne dane osobowe ponad 49 milionów obywateli Turcji jest to kolejny, jeden z największych wycieków prywatnych – wrażliwych informacji o ludności danego kraju w XXI wieku.

Po tych dwóch ogromnych wyciekach nasuwa się następująca myśl:
– Jeśli znasz jakiegoś obywatela Turcji albo Meksyku to poleć mu zastrzec dowód osobisty, paszport i wymienić prawo jazdy. Bowiem jedynie takie działanie może chociaż częściowo uchronić tę osobę przed niechcianym rachunkiem za telefon, telewizję kablową czy pożyczkę lub kredyt bankowy. Niestety kradzież tożsamości jest coraz bardziej realnym zagrożeniem a taka niefrasobliwość rządów wyraźnie pomaga przestępcom.
– Czy rząd Polski i UE w jakikolwiek sposób zabezpiecza nasze dane? Czy baza danych obywateli Polski aby już nie wyciekła? Jak bronić się przed tym niebezpieczeństwem? Te pytania niestety pozostaną zawsze otwarte.

źródła:
http://uk.businessinsider.com/turkish-citizenship-database-allegedly-hacked-and-leaked-2016-4
http://www.networkworld.com/article/3060778/security/personal-info-of-all-94-3-million-mexican-voters-publicly-exposed-on-amazon.html