Tagi

, , , , ,

Jednorazowa kwota transakcji gotówkowej pomiędzy przedsiębiorcami nie będzie mogła przekraczać 15 tysięcy złotych. Dotychczas było to 15 tysięcy euro. Nowelizację ustawy obniżającą ten limit podpisał prezydent Andrzej Duda.

Znaczenia nie będzie mieć liczba wynikających z transakcji płatności, a w przypadku walut obcych przeliczenie na złote ma być przeprowadzone zgodnie z kursem średnim walut z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji, ogłaszanym przez NBP.

W tej decyzji widać pewną niekonsekwencję, gdyż od lutego 2017 w obiegu dostępny będzie nowy banknot 500zł. Z jednej strony obniżany jest zatem limit transakcji a z drugiej – na rynku pojawia się wyższy nominał. Należy jednak pamiętać, że wartość każdego pieniądza papierowego w czasie dąży do zera. Przykładów jest aż nadto. W tym już dwukrotnie w Polsce – https://pl.wikipedia.org/wiki/Hiperinflacja

500

Co ważne – w ustawach o PIT i CIT wprowadzona zostanie zasada mówiąca o tym, że podatnik nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w której płatność została dokonana poza rachunkiem bankowym.

Wcześniej podobne ograniczenia, choć jeszcze bardziej rygorystyczne wprowadziła Francja – do 1000 euro:
http://slomski.us/2015/03/20/francja-2/

Pełna treść nowelizacji:

Click to access 322_u.pdf

http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/aktualnosci/wiadomosci_2016/500-zl.html