Tagi

, , ,

Bank Centralny Libanu konfiskuje walutę zagraniczną przychodzącą do obywateli Libanu poprzez wprowadzenie obowiązkowego (o połowę niższego!) kursu wymiany.

BEIRUT, 16 kwietnia (Reuters) – Bank Centralny Libanu (CBL) ogłosił, że usługi transferów pieniężnych działające poza bankami komercyjnymi muszą wypłacać gotówkę w lokalnej walucie po „kursie rynkowym”, zgodnie z wytycznymi banku centralnego.

111111

Funt libański stracił około połowy swojej wartości od października 2019, po tym jak wyschły napływy kapitału i wybuchły protesty.

Głęboki kryzys finansowy w Libanie i niedobór twardej waluty skłoniły banki do wprowadzenia ścisłej kontroli wypłat i przelewów, co rozgniewało Libańczyków odciętych od dużej części ich oszczędności.

Duża część rozrastającej się diaspory w Libanie polega na usługach przelewów pieniężnych, takich jak OMT i Western Union, które wysyłają przekazy pieniężne z zagranicy, omijając przy tym banki komercyjne pozbawione gotówki.

Banki komercyjne pozwoliły Libańczykom na wypłatę gotówki, jeśli jest ona „świeżo zdeponowana” za granicą, ale wielu Libańczyków nadal obawia się korzystania z formalnego systemu bankowego w obliczu zaostrzających się ograniczeń.

Funt libański w tym tygodniu po raz pierwszy zaczął handlować na rynku równoległym ponad 3.000 funtów do dolara, w porównaniu z oficjalnym kursem 1.507,5 funta.

źródła:
https://af.reuters.com/article/commoditiesNews/idAFL5N2C45BZ
https://www.aljazeera.com/ajimpact/lebanon-orders-money-transfer-services-paid-local-currency-200416180254668.html