Tagi

, , , , ,

Jak podają portale CNN MoneyForbes i National Review – Urząd Skarbowy USA – Internal Revenue Service wraz z wdrażaniem przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy FATCA – zyskuje nowe, niezwykle silne uprawnienia. Jednym z nich jest możliwość anulowania paszportów oraz wstrzymanie wydawania nowych dla obywateli którzy nie zapłacili podatków – tych którzy mają nieuregulowane 50 000 USD. Ale możemy być pewni, że ta kwota będzie stopniowo obniżana w ramach potrzeb – tak jak to dzieje się z maksymalnymi kwotami płatności gotówkowych. A jest to pełna kwota wraz z karami i odsetkami, które potrafią być kumulowane niezwykle szybko.

Zrzut ekranu 2015-12-06 o 17.32.59

Robert Wood, prawnik i doradca podatkowy zauważa, że:
– Prezydent Obama podpisał dokument w którym – zawarte pośród 1300 stron(!) nadawane są nowe, silne uprawnienia dla IRS.
Przepisy te dotyczą autostrad i transportu.
 Jednakże wśród nich pojawiły się regulacje dotyczące wielu dziedzin gospodarki – w tym właśnie podatków ale też branży IT: komputerów i szeroko rozumianych inteligentnych systemów zarządzania.
– Nowa sekcja w amerykańskim prawie podatkowym otrzymała numer 7345. Trudno nie odnieść wrażenia, że tamtejsze prawo jest celowo pisane i konstruowane w taki sposób aby było maksymalnie trudne i niezrozumiałe dla obywateli. W taki sposób przepisy mogą obejmować jak największą ilość dziedzin życia i po prostu nie sposób się w nich orientować i być biegłym z ich wykładni. Jak zatem stosować się do nich wszystkich?
It adds a new section 7345 to the Internal Revenue Code. It is part of H.R. 22 – Fixing America’s Surface Transportation Act, the “FAST Act.”

– IRS może wystosować wezwanie do zapłaty, które jeżeli nie zostanie uregulowane w ciągu 10 dni – uprawnia urząd do podjęcia procedury blokującej paszport. To niezwykle krótki termin jak na tak poważne sankcje – nadawane przecież bez opinii sądu zupełnie jednostronnie i arbitralnie przez urząd skarbowy.

Zrzut ekranu 2015-12-06 o 17.32.12 

Przeciwne tym przepisom jest stowarzyszenie „American Citizens Abroad” wyraźnie protestujące przeciwko nowej legislacji:
https://americansabroad.org/issues/representation/aca-urges-congress-reject-tax-collection-provisions-tied-pas/
Może ona bowiem odciąć obywateli USA podróżujących po świecie od możliwości przekraczania granic czy legalnego powrotu do kraju w niemalże dowolnym momencie. Może się tak stać – gdy tylko IRS wyda stosowną decyzję, czasem zupełnie błędną i zaskakującą dla osoby przebywającej poza granicami swojej ojczyzny.

Co należy podkreślić – opłata za zrzeczenie się amerykańskiego obywatelstwa wzrosła w 2015 roku o 422% i wynosi obecnie prawie 2500 USD.

źródła:
http://www.forbes.com/sites/robertwood/2015/12/04/irs-power-over-passports-signed-into-law/
http://www.nationalreview.com/corner/427830/highwayrobbery-bill-gives-irs-power-over-passports-iain-murray
http://money.cnn.com/2015/11/20/pf/taxes/taxes-passport/

http://money.cnn.com/2015/04/01/pf/taxes/irs-penalties/index.html