Tagi

, , , , , , , , , , , ,

Dziś rano polskiego czasu cena Bitcoin na Mtgox.com wynosiła 269,79 USD.
To rekordowo dużo i więcej niż 10 kwietnia 2013 roku, gdy BTC kosztował 266 dolarów. Niektóre media głosiły wtedy „koniec i upadek” Bitcoina. Jak widzimy dziś – nie było to prawdą. BTC doskonale nadaje się do wysyłania niemal dowolnych płatności w inne miejsce na świecie i będzie tak samo użyteczny przy cenie 1 USD jak i 500 USD za jednostkę.
Inwestorzy (oraz oczywiście spekulanci) przeszacowali w tamtym okresie „wartość” Bitcoina.

ImageCzy to cena Bitcoina rośnie czy może dolar amerykański jest coraz mniej wart?
ImageBTC czy USD – których rząd dodrukuje więcej? I jaki rząd? USA czy Korei Północnej?
Ktoś zapyta – „Jak to? To dolary drukują nie tylko w Stanach?”
http://en.wikipedia.org/wiki/Superdollar

Czym jest wartość? Czy dla każdego z nas nie jest ona postrzegana indywidualnie? Czy bukłak z wodą będzie miał na pustyni większą czy mniejszą wartość od złotej monety? Wartość zależy od okoliczności, od sytuacji i od dziesiątek jeśli nie setek różnych czynników.
W kwietniu 2013 roku nie było jeszcze tak wielu użytecznych portali, serwisów, usług ani placówek akceptujących Bitcoin. Liczba tych ostatnich wynosi już 582 na całym świecie i każdego dnia rośnie. W Polsce jest to obecnie 14 miejsc a ich listę można sprawdzić pod adresem: www.coinmap.org

mapMoc sieci Bitcoin (czyli prędkość z jaką koparki są w stanie podejmować próby autoryzacji transakcji) wynosi już około 4 Petahash/sekundę. Rośnie w niezwykłym tempie. Dostrzegalna jest pewna korelacja pomiędzy wyższą mocą sieci (a tym samym wyższą trudnością obliczeń – zgodnie z algorytmem BTC) a wyższą ceną Bitcoin. Jest ona szczególnie dobrze zauważalna na wykresie logarytmicznym:ImageW ogromnym skrócie: jeśli teraz cena Bitcoina spadnie to wydobycie (czyli autoryzacja transakcji) dla niektórych „górników” (inwestorów) stanie się mniej opłacalna lub nawet niektórym przestanie się ona opłacać.
Takie zjawisko obserwujemy już od ponad roku, gdy osoby liczące na procesorach domowych komputerów i kart graficznych odłączyły się od sieci na korzyść bardziej zaawansowanych urządzeń typu ASIC o większej wydajności i zużywających dużo mniej prądu na tą samą wykonaną pracę.
Gdy część osób się odłączy a niektóre starsze modele ASIC pójdą w odstawkę – trudność może zmaleć a tym samym górnicy pozostający w sieci otrzymają większą zapłatę za swoją pracę.
W pewnym momencie producenci urządzeń dojdą do granicy możliwości technicznych (14nm), która ogranicza nawet takich gigantów jak AMD czy Intel. Pytanie – nie brzmi „czy” Bitcoin przyczyni się do rozwoju technologii – ale „kiedy i w jaki sposób?”.

ImageW okresie gdy „wykresy świecą na zielono” na największym forum – bitcointalk.org dominują nastroje optymistyczne i wątki typu:
„Ogłoszenie: międzynarodowa impreza gdy-bitcoin-osiągnie-cenę 1000 USD”
oraz – „Niezbadane terytorium – co stanie się gdy Bitcoin przekroczy cenę 266 USD”
Sugerowałbym dwie rzeczy:
– spokój i opanowanie = w szczególności nie dokonywanie dużych zakupów BTC pod wpływem chwili czy impulsu („a bo jakiś Norweg zarobił fortunę to i ja zarobię”)

– nie namawianie znajomych czy rodziny do zakupu BTC. Jeśli ktoś nie wie jak ogromne możliwości ma BTC i nie jest zainteresowany tą technologią to uważam, że nie powinien bawić się w spekulację, gdyż to może się bardzo źle skończyć. Było już wiele „baniek” i zobaczymy ich jeszcze wiele. I nie mówię tu tylko o „napompowanym” kursie BTC ale też o akcjach na GPW czy wszelkich innych dobrach inwestycyjnych.

– jeszcze raz spokój 😉

Kilka osób po wysłuchaniu audycji na kontestacja.com pytało mnie – dlaczego odradzam zakup BTC i często mówię żeby się nad tym dobrze zastanowić?
Otóż wspominałem swoim znajomym, że trafiłem na coś, „co może zmienić świat” – już w maju 2011 roku. Gdy cena BTC była dużo poniżej 100zł. Niektórzy posłuchali 🙂 I kupili po jednym 😀
Zaś kolega Marcin napisał pierwszy w historii UMK artykuł o Bitcoin, gdy można było je mieć za mniej niż 38zł. I za to mu bardzo dziękuję. Zastanawiałem się wtedy – czy ta technologia „się przyjmie” i kupiłem kilka sztuk. Teraz nie mam już takich wątpliwości. Dla wielu osób ona już się przyjęła i nie chodzi tu o sam system, o program czy algorytm – ale o ideę.

źródła:
http://bitcoincharts.com/charts/
http://bitcoin.sipa.be/
http://bitcoinx.com/charts/
http://www.coinmap.org

Miłego dnia życzę 🙂