Tagi

, ,

Fundamentalny błąd popełniany przez krytyków Bitcoina to powtarzane jak mantra zdania:
– Bitcoin to waluta która jest przewartościowana. To bańka spekulacyjna która na pewno pęknie.
– Bitcoin to inwestycja, na której zarobili pierwsi. To na pewno piramida!

Dlaczego powyższe zdania są błędne?
Ponieważ Bitcoin to usługa. Usługa transferu wartości.

Przedmioty, złoto, pieniądze – mogą przekazywać wartość od jednej osoby do drugiej. Czy milion złotych po 20 latach nadal jest wart milion złotych?

1mln

  • Jak można skorzystać z dobrodziejstw, które oferuje Bitcoin, BEZ ryzyka?
    1)
    Zakupić (np. za złotówki) Bitcoiny osobiście lub na giełdzie która umożliwia SZYBKĄ realizację
    2) Przesłać Bitcoiny do innej osoby w zamian za produkt lub usługę
    3) Ta kolejna osoba może niemal natychmiast sprzedać swoje Bitcoiny w innym kraju, za inną niż pierwotna walutę (np. za dolary kanadyjskie)Całość powinna trwać mniej niż dwie-trzy godziny. Aby uniknąć ryzyka kursowego można skorzystać np. z oferty BitPay.com. Sama płatność trwa kilka sekund (ale zalecane jest dla własnego bezpieczeństwa zaczekać do 6 potwierdzeń = 1 godzinę).

MAŁE WYJAŚNIENIE:
Bitcoin nie jest i nie powinien być traktowany jako waluta, akcje, obligacje, tulipany czy „magiczna drabinka” do zysków. Tu nie ma „czarodziejskich” zysków. Nie ma drzew na których rosną pieniądze, ani złotych monet leżących na ulicy. Inwestując w zakup BTC – nie masz żadnej pewności, że zarobisz choćby 1 grosz! = Nikt Cię nie zachęca do KUPOWANIA Bitcoinów.
Ba, jeśli nie oferujesz żadnych produktów i usług, to Bitcoiny może nigdy nie będą Ci potrzebne.
Jeśli nie chcesz dokonywać zakupów w sposób anonimowy (bez konieczności podawania numeru swojej karty kredytowej, adresu, czy numeru PESEL w Internecie). Jeśli nie korzystasz ze sklepów ani płatnych usług w Internecie – to Bitcoin może nie być Ci nigdy potrzebny! 🙂
Tak samo wielu ludziom na całym świecie nie są potrzebne HTTP, FTP, TOR czy BitTorrent. Na szczęście można jeszcze żyć bez nich!

isaacWyobraź sobie, że w 1997 roku, że ktoś powiedział Ci o czymś, o dziwnie brzmiącej nazwie: „Internet”. I że to coś sprawi, że ludzie zamiast wysyłać prawdziwe listy – zaczną wysyłać cyfrowe wiadomości email. Że będzie można otrzymać cyfrową fakturę (PDF) i opłacić ją poprzez szybkie cyfrowe płatności – korzystając wyłącznie z komputera i telefonu. I że będzie można zagrać w niemal dowolną grę z osobą znajdującą się po drugiej stronie kuli ziemskiej. „TOŻ TO MAGIA! Na pewno tak nie będzie!”.

Email – dla zastosowań pocztowych (przesyłania wiadomości) jest niemal tym, czym Bitcoin jest dla pieniędzy. Jest usługą, jest kanałem przekazywania. Jest metodą przesyłania.

bccBitcoin czy PayPal?

~ PayPal:
to firma świadcząca usługi bardzo podobne do tych oferowanych przez banki.
PP zachowuje się jak wyłączny właściciel pieniędzy, które im powierzymy.
PP kontroluje i dyktuje swoje warunki: kto może mieć konto a kto nie, jak dużo gotówki można mieć na koncie w PayPal, jak dużą kwotę można przesłać, do kogo przesłać, a do kogo nie. Czasem blokuje konta swoich użytkowników „bez podania przyczyny” i „do wyjaśnienia”. I pobiera oczywiście opłaty. Zazwyczaj jest to około 2,9% od wartości transakcji. Od 10 000zł to zaledwie 250,80zł. Mało, prawda? 😉

PayPal wprowadził ostatnio następujące regulacje w Indiach:
Nie można otrzymywać płatności na kwotę wyższą niż 500 USD. Nie można trzymać pieniędzy na subkoncie w PP przez okres dłuższy niż 7 dni. „Ale to nie są przecież straszne ograniczenia. Nikt uczciwy nie dysponuje przecież tak ogromnymi pieniędzmi jak 500 USD„.

~ Bitcoin:
Każdy użytkownik Bitcoin jest wyłącznym posiadaczem swoich bitcoinów, tylko on może z nich korzystać i decydować co z nimi zrobi. Czyli podobnie jak z gotówką, którą niektóre kraje chcą wyeliminować.

Użytkownik Bitcoin może przesyłać BTC do dowolnej innej osoby, bez konieczności jakiejkolwiek rejestracji, czy podawania jakichkolwiek danych. Może też otrzymywać BTC od dowolnej innej osoby z całego świata. Jedynym wymogiem jest oczywiście połączenie z Internetem.

Bitcoiny mogą być wymienione na dowolne przedmioty, usługi czy na pieniądze. A nawet na dolary wykonane ze szczerego złota! Do wyboru do koloru.
gold Jeśli na prawdę zrozumie się „czym jest Bitcoin”
(mi to zajęło około roku kalendarzowego ale nie było wtedy jeszcze tak wielu przystępnych materiałów na ten temat jak obecnie)
to łatwo zdać sobie sprawę, jak ogromny ma potencjał i jak można z niego sensownie korzystać.

W momencie gdy z prywatnych kont bankowych na Cyprze zabierane jest przymusowo 6,75 lub 9,99% aby finansować straty banków może warto zastanowić się:

Jeśli wysyłamy krótką wiadomość – nie korzystamy zazwyczaj z usług listonosza, rządu czy innego pośrednika.

haiA jeśli zechcemy wysłać przelew na 5 dolarów. Do Australii albo na Haiti. To czy aby na pewno zrobimy wycieczkę do placówki banku, zapłacimy za płatność X złotych i poczekamy na realizację Y dni?
Czy może skorzystamy z PayPal? PP nie działa na Haiti. Bo to podobno niebezpieczny kraj.
I nie wolno tam nic wysyłać. Nie i już! 😉